30 DIENŲ PINIGŲ
GRĄŽINIMO GARANTIJA!
NEMOKAMAS PRISTATYMAS
UŽSAKYMAMS NUO 18 EUR

Kategorijos

Naujausi tinklaraščio straipsniai:

Kas yra šuns pažymėjimas ir kas yra kilmės liudijimas? Kokia informacija pateikiama šiuose dokumentuose?

Gimimo liudijimas ir kilmės dokumentai yra dokumentai, patvirtinantys šuns kilmę ir veislę. Juos eksponuoja Kinologų klubas Lietuvoje. Be gimimo liudijimo negalite gauti kilmės dokumento, kuris yra būtinas, jei planuojate dalyvavimą parodose ar veisimą. Kitais atvejais šio dokumento rengimas yra visiškai savanoriškas.

Keturkojo gimimo liudijimas ir kilmė, šalia pirkimo sutarties ir sveikatos knygelės, yra svarbiausi jo dokumentai. Šuo be jų, nors ir panašus į tam tikros veislės atstovą, negali būti vadinamas grynaveisliu. Šunų globėjui kilmė bus ypač svarbi, o tai leis analizuoti augintinio istoriją net kelioms kartoms atgal.

Besišypsantis auksaspalvis retriveris, kaip grynaveislis šuo, privalo turėti kilmės ir gimimo liudijimą.


Šuns gimimo liudijimas - kas tai?

Šuns gimimo liudijimas yra dokumentas, kurį galima palyginti su žmogaus gimimo liudijimu. Jį gaunate tik nusipirkę šuniuką iš veislyno, priklausančio Lietuvos kinologų draugijai. Šuns pažymėjimas turėtų būti pateiktas kartu su augintiniu. Tai patvirtina, kad jis priklauso konkrečiai veislei, kuri pagrįsta veisimo komisijos peržiūra ir paprastai vyksta gyvūnų gimimu ir auginimu vietoje. Tačiau anksčiau, per dvi savaites nuo gimimo, vada turėtų būti įregistruota Lietuvos kinologų draugijoje. Komisija tikrina kiekvieną šuniuką ir, be kita ko, vertina: bendrą fizinę ir psichinę būklę,  atitikties žymėjimą, veislyno sąlygas. Situacijos, kai būtina laukti šuns gimimo liudijimo, gali reikšti neteisėtą velyną. Gimimo liudijimas taip pat yra dokumentas, būtinas kilmei nustatyti. Kiekvienas vados šuniukas juos gauna, neatsižvelgdamas į jo dydį ar galimus defektus.

Kokia informacija bus šuns dokumentuose?

Dokumentuose bus pateikta ši informacija:

  • duomenys apie šunį - veislė, šuns vardas ir veislyno pavadinimas, lusto ar tatuiruotės numeris, gimimo data, spalva, lytis;
  • duomenys apie tėvus - spalva, vardas, lusto numeris, displazijos tyrimo rezultatai, įrašo numeris Lietuvos kilmės knygoje arba įvadinėje knygoje;
  • savininko duomenys, pvz., pavardė, vardas, adresas, el. pašto adresas, telefono numeris;
  • veisėjo duomenys, pvz., veislyno adresas, pavadinimas, kontaktiniai duomenys, veislyno organizacijoje įregistruoto veislyno registracijos numeris,
  • kita informacija, pvz., įrašo numeris, dokumento išdavimo data, vados numeris, sąjungos filialo antspaudas, dokumentą išduodančio asmens parašas.

Kas yra šuns kilmės dokumentas?

Kilmės dokumentas yra dar vienas svarbus šunų dokumentas. Pirma, tai patvirtina, kad šuo priklauso konkrečiai veislei, antra, jame pateikiamas kelių ankstesnių kartų aprašymas. Tai yra žinių apie gyvūno protėvius lobynas ir garantija, kad šuniukas išaugs iš šuns, suderinamo su tam tikros veislės modeliu, tiek išvaizda, tiek charakteriu. Šuns kilmės dokumentą, kaip ir gimimo liudijimą, išduoda Kennel Club ir į jį atsižvelgia FCI, t.y. Tarptautinė veislynų federacija. ZKwP yra vienintelė organizacija, priklausanti FCI Lenkijoje. 

Dokumentas reikalingas dvejomis pagrindinėmis situacijomis:

  • jei planuojate dalyvauti parodose,
  • jei ketinate įkurti veislyną arba naudoti gyvūną esamame.

Tačiau dokumento turėjimas neįpareigoja šuns globėjo naudoti augintinį tolesniam veisimui ar dalyvavimui parodose.

 

Moteris skaito dokumentus - šuns kilmės ir gimimo liudijimą, šalia jos šuo.

Be minėto kilmės, taip pat galite susipažinti su šuns klubo kilme. Kas tai? Tai dokumentas, patvirtinantis šuns kilmę, išduotą veislės šunų klubo, kuriam priklauso ACE federacija, t.y. Europos kinologų klubas. Į tokius dokumentus FCI neatsižvelgia, todėl gyvūnai, kurie juos turi, neturi teisės dalyvauti šunų parodose ir FCI. Verta atsakyti į klausimą, ar kiekvienas grynaveislis šuo turi turėti kilmę. Atsakymas yra teigiamas. Grynaveislis šuo yra tas, kurio kilmė buvo dokumentais patvirtinta, taigi tai yra veislinis šuo. Neturėdamas kilmės dokumento, jis gali būti tik veislės tipo šuo.

Kaip atrodo šuns kilmės dokumentas ir kaip jį gauti?

Šuns kilmės dokumentas reikalauja apsilankymo Lietuvos kinologų draugijos  vietiniame filiale ir pasiimti su savimi dokumentus, tokius kaip šuns pirkimo sutartis ir LKD išduotą sertifikatą. Gimimo liudijimas yra neterminuotas, todėl jį gavęs galite bet kada kreiptis dėl kilmės dokumento. Šuns kilmę galima gauti tik paprašius žmonių, priklausančių LKD asociacijai, ir iš anksto įregistravus šunį. Be naminės kilmės, taip pat galite gauti eksporto kilmę, kurios reikia parduodant šunį užsienyje. Remiantis dokumentu, jį galima užregistruoti paskirties šalyje. Tačiau anksčiau būtina pripažinti kilmę vietinėje kinologų organizacijoje.

Šuns kilmės dokumente bus tokia informacija kaip kilmės numeris, skyriaus registracijos numeris, vardas, pavardė, veislė, lytis, šuns spalva, lusto ar tatuiruotės numeris, gimimo data, veisėjo duomenys, savininko duomenys, tėvų ir protėvių duomenys iki ketvirtosios kartos, įskaitant kilmės numerius, slapyvardžius, pasiekimus parodose, mokymus, tyrimus. Be to, Lietuvos kinologų draugijos išleidimo vieta ir data, antspaudas ir holografinis logotipas. Jei pasikeistų šuns šeimininkas, turėtumėte eiti į kinologų klubą su kilme. Šiuo tikslu turite pasiimti pirkimo-pardavimo sutartį.

Kiek kainuoja kilmės dokumentai?

Kiek šuniui kainuoja kilmė, priklauso nuo kelių veiksnių, visų pirma:

  • laukimo laikas - paprastai dokumento laukiama iki trijų savaičių nuo dokumentų gavimo dienos. Tada už kilmę sumokėsite apie 10 eurų. Ši suma žymiai padidės, jei norite kuo greičiau gauti šuns kilmę. Mokėjimas už dokumentą skubumo tvarka gali siekti žymiai daugiau;
  • kilmės tipas - pirmiau minėti rodikliai nurodo nacionalinę kilmę. Jei norite eksportuoti, tai yra: kilmė, išduodama įprastu režimu, 40 eurų.

Prie šių sumų reikėtų pridėti kitas sumas, pavyzdžiui, tas, kurios atsiranda dėl narystės kinologų draugijoje.

Kaip gauti kilmės dokumentą šuniui be gimimo liudijimo?

Kaip gauti kilmės dokumentą šuniui be gimimo liudijimo? Deja, tai neįmanoma. Gimimo liudijimas yra privalomas, be jo nieko nežinoma apie šuns kilmę. Nerekomenduojame veisti šunų, be šio dokumento, nes trūksta informacijos apie galimas genetiškai nustatytas ligas. Įvadinė knyga bus tam tikra alternatyva giminei. Taip sąrašas sudarytas kinologų klubo  šunų, kurių FCI nepatvirtina, tačiau jie atitinka tam tikros veislės modelį. Tik suaugę egzemplioriai gali būti įrašyti į preliminarią knygą, išlaikę kvalifikacinę atranką, kurią atliko Tarptautinio kinologų draugijos teisėjas, kuris patvirtins norimas savybes. Įrašymas į preliminarią knygą nesuteikia teisės į kilmę, o tik į preliminarios knygos ištrauką. Savininkas privalo tatuiruoti gyvūną. Knygoje išvardytų tėvų palikuonys galės gauti gimimo liudijimą. Be to, keturkojis, kurio bent trys ankstesnės kartos yra įvadinėje knygoje, gali būti įtrauktas į  kilmės knygą.

 

Olga Dąbska