30 DIENŲ PINIGŲ
GRĄŽINIMO GARANTIJA!
NEMOKAMAS PRISTATYMAS
UŽSAKYMAMS NUO 18 EUR

Kategorijos

Naujausi tinklaraščio straipsniai:

Iš kur atsirado bepalukės katės ir ką verta apie jas žinoti?

Beplaukės katės yra beveik visiškai beplaukės katės, nes jų genotipe yra HR (beplaukis) genas. Pirmieji ir populiariausi gyvūnų su tokia mutacija atstovai yra Kanados sfinksai.

Per istoriją, plikų kačių pasaulyje, atsirado daug kartų, ką patvirtina daugybė istorinių įrašų. Tokie gyvūnai gimė dėl spontaniškų mutacijų, kurios slopino kailio vystymąsi. Tik XX-ojo amžiaus pabaigoje imtasi tokių kačių veisimo, o felinologai jas pripažino atskira veisle. Laikui bėgant buvo sukurtos ir kelios jų veislės. Plikų kačių kaina paprastai yra nuo 400 iki 700 eurų

 Plikos katės yra, pavyzdžiui, Kanados sfinksai, mielos, purios mažos katės.

Be plaukių kačių kilmė

Pirmieji dokumentais pagrįsti beplaukių kačių pasakojimai dar XX a. pradžioje. Trumpą laiką buvo auginami gyvūnai, vadinami Meksikos beplaukėmis katėmis. Šiuolaikinės sfinkso veislės atsiradimas prasidėjo 1966 m. Tada Toronte, Kanadoje, dėl spontaniškos genetinės mutacijos populiarių trumpaplaukių kačių vadoje gimė plika katė. Augintinis buvo pavadintas Prune  (žodis anglų kalba reiškia džiovintą slyvą) ir jis tapo pradiniu kačių, vadinamų „mėnulio“ arba „nuogomis kanadietėmis katėmis“, veisimo tašku. Legenda byloja, kad per vieną iš felinologų susitikimų plikas katinas sėdėjo ant stalo Egipto sfinkso pozicijoje. Tai tapo įkvėpimu vadinti naujos veislės atstovus Kanados sfinksais.

 

Deja, kadangi gyvūnai buvo auginami mažoje asmenų grupėje, netrukus įvyko tolesnės mutacijos, ir šis laikas buvo susijęs su rimtų sveikatos problemų atsiradimu. Veisimas buvo nutrauktas tol, kol pasaulyje - šįkart JAV - gimė dar vienas plikas kačiukas, kurio neįprasta išvaizda atsirado dėl spontaniškos mutacijos. Kadangi tuo metu Nyderlanduose įvyko tas pats įvykis, abiejose Atlanto pusėse esantys felinologai nusprendė suvienyti jėgas ir taip buvo sukurta Kanados sfinksų veislė. Jo genotipas apima Devon Rex kačių, Siamo, Rusijos mėlynosios, įvairių rytietiškų, taip pat Europos ir Amerikos trumpaplaukių kačių genus. Pabaigoje FiFe pripažino naują veislę.

Kaip atrodo beplaukis sfinkso katinas?

Sfinksai yra vidutinio dydžio katės - jų ketera yra apie 30-35 cm aukščio, sveria nuo 3 iki 6 kg (patinai yra didesni už pateles). Jiems būdinga gana masyvi kūno struktūra. Būdingiausias jų išvaizdos bruožas, be abejo, yra plaukų trūkumas, nors iš tikrųjų juos dengia smulkus pūkas - tarsi persikų oda. Plikų kačių oda raukšlėta, ypač ant trikampės galvos, todėl sfinksai atrodo susiraukę.

Sfinksai turi labai dideles, smailias ausis ir akis, kurių spalva, priklausomai nuo kailio spalvos. Nes šie gyvūnai, nepaisant plaukų trūkumo, turi skirtingą odos pigmentaciją ir būna įvairių spalvų (vienspalviai, dviejų spalvų, vėžlių lukštai) ir raštų (pvz., raina, marga). Kanados sfinksai fizinę brandą pasiekia nuo 9 iki 12 mėnesių amžiaus. Paprastai jie gyvena nuo 8 iki 20 metų.

Beplaukis katinas saulės spinduliuose, puikiai išryškintos jo žalios akys, stipriai prisotintos spalvos.

Kanados sfinksų savybės

Plikos katės yra labai sociali veislė. Jos nori turėti stiprų ryšį su savo prižiūrėtojais dažnai paaiškinamas tuo, kad dėl plaukų trūkumo sfinksai siekia suartėti norėdami sušilti. Todėl šie gyvūnai nuolat ištroškę glamonių, jie gali neatsitraukti nuo kelių ir, pageidautina, miega po antklode, prisiglaudę prie šeimininko.

Nepaisant to, kas sukelia tokį elgesį, plika katė nėra geriausias pasirinkimas asmeniui, kuris dažnai būna toli nuo namų ir tikisi, kad augintinis eis savo keliais. Sfinksai netolsta nuo namų ir labiausiai noriai lydi savo globėją visose veiklose. Alternatyva šiam augintinio poreikiui tenkinti yra pirkti du gyvūnus vienu metu, taip jie galės palaikyti vienas kitą.

Sfinksai yra nepaprastai protingi. Jie turi švelnų, draugišką charakterį. Tuo pačiu metu jie yra kupini energijos ir mėgsta žaisti. Jie greičiausiai tai darys su globėju, tačiau taip pat būtina jiems suteikti pakankamai intensyvią stimuliaciją įvairiais žaislais. Protingi sfinksai gali išmokti įvairių gudrybių, pavyzdžiui, gaudyti. Plikos katės yra gana šnekios ir gali garsiai balsuoti. Tačiau jie nėra ypač triukšmingi, palyginti su kitomis veislėmis, kurios laikomos garsiomis.

Beplaukė katė mėgsta pasivaikščiojimus ir tyrinėti pasaulį, tačiau dėl jo saugumo būtina ją aprūpinti tvirtoms petnešoms ir pavadėliu. Šaltesnėmis dienomis galite katę aprengti.


Kaip prižiūrėti beplaukią katę?

Beplaukės katės yra gana reiklios. Vienas iš svarbių jos elementų yra tinkamos mitybos palaikymas. Dėl didelio jų aktyvumo ir didesnio termoreguliacijos poreikio nei su kailiu, sfinksai pasižymi didele medžiagų apykaita ir apetitu. Todėl jų mitybos kalorijų balansas turi būti šiek tiek didesnis nei panašaus svorio augintinių. Tai nereiškia, kad plikoms katėms reikia duoti daug maisto. Jos turi jautrią virškinimo sistemą ir linkusios priaugti svorio. Todėl dažnai ir reguliariai turėtų valgyti mažas porcijas aukštos kokybės maisto, specialiai sukurto šiai veislei. Patyrę veisėjai taip pat gali sudaryti savo augintiniams meniu pagal BARF.

Plaukų trūkumas pas sfinksus  yra puikus pranašumas žmonėms, kenčiantiems nuo plaukų alergijos arba tiesiog nenorintiems jų nuolat šalinti iš baldų ir drabužių. Tačiau yra ir „kita medalio pusė“ - beplaukėms katėms gali reikėti maudytis. Ant beplaukės odos riebalai nuolat kaupiasi, o tai apsaugo nuo išorinių veiksnių. Sfinksas, kaip ir kiekviena katė, be abejo, pats apsivalo, tačiau jis negali to padaryti pakankamai efektyviai. Pernelyg didelis riebalų kiekis, užkimšęs odos poras, gali sukelti odos ligas, jau nekalbant apie tai, kad palieka riebias dėmes. Maudymosi dažnis yra individualus dalykas, tačiau sfinksas paprastai prausiams kartą per kelis mėnesius. Gyvūno ausims reikia ypač atsargios higienos.

Beplaukes kates reikia apsaugoti nuo šalčio ir saulės poveikio. Gyvūnų, neišeinančių iš namų, atveju tai dažniausiai nėra didelė problema, tačiau net sfinksą, vasarą gulintį ant palangės, reikėtų patepti kremu nuo saulės. Keturkojis neturi būti veikiamas skersvėjo, o jei šaltuoju metu reikia jį išnešti į lauką, jis privalo dėvėti specialius drabužius (taip pat galite įsidėti, pavyzdžiui, po striuke).

Kanados sfinksai paprastai yra geros sveikatos, tačiau genetiškai linkę į širdies ligas (įskaitant hipertrofinę kardiomiopatiją ir mitralinio vožtuvo displaziją), patologinius raumenų spazmus, dantenų ir odos ligas.

Kitos beplaukių kačių veislės

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo veislės pripažinimo, Kanados sfinksas nebėra vienintelis tarp plikų kačių. Likusios, labai retos, veislės nuo jo skiriasi daugiausia kai kuriomis fizinėmis savybėmis. Jaunesnės beplaukių kačių veislės, kurias priėmė felinologai, yra:

  • Dono sfinksas (tiksli šios veislės kilmė nežinoma) - tarp pirštų turi būdingą membraną, jis gali gimti su kailiu, tačiau augdamas jį praranda;
  • Peterburgo Sfinksas (Peterbald) (kryžminimo Don Sfinkso ir Rytų veislės rezultatas) - pailgo silueto ir susuktais ūsais;
  • Elfinis sfinksas (kryžminimo Amerikos Curl ir Kanados Sfinksas rezultatas) - jo ausys sulenktos į išorę ir masyvesnės už Kanados sfinksų.

Anna Dobroń
Milena Kostrubiec